poniedziałek, 31 grudnia 2012

Practical Grammar Exercises - Part 1 - Recenzja

      Practical English Grammar Exercises Part 1 to książka napisana przez Lesława Smutka oraz Anne Stefanowicz- Kocoł, z tego co jest w książce napisane wykładowców na PWSZ w Tarnowie. Na wstępnie zaznaczyć trzeba, że książka jest na poziomie gramatycznym B1/B2 i w książce znajdziemy same ćwiczenia gramatyczne bez jakiejkolwiek teorii.     Z jednej strony jest to ciekawie zrobione, ponieważ jeżeli chcemy się gramatycznie wyżyć i przygotowujemy się do matury rozszerzonej czy pierwszego roku filologii angielskiej to ta produkcja będzie bardzo dobra. Obejmuje ona zagadnienia jak: czasy gramatyczne, czasowniki modalne, stronę bierną, unreal past, gerunds & infinitives, mowe zależną, przyimki, oraz zdania warunkowe.

     Ćwiczenia są podzielone na 3 rodzaje, pierwsze to wstawianie czasowników w odpowiedniej formie do zdania, druga parafrazy a trzecia to poprawa błędów, która potrafi być wymagająca. Zadania sprawdzają praktycznie każdy zakamarek naszej znajomości więc po przerobieniu takiej książki i zrozumienia "dlaczego jest tak a nie tak" możemy być pewni, że wyżej wymienione dwa egzaminy nie będą stanowić dla nas jakiegokolwiek problemu. Teorii gramatycznej w sieci jest bardzo dużo i nikt nie powinien mieć problemów ze znalezieniem teorii.

     To jest właśnie największy plus książki, wiele jest publikacji związanych z gramatyką angielską a brakuje tych gdzie mamy tylko i wyłącznie ćwiczenia z szerokiej gammy zagadnień. Z tyłu książki znajdziemy klucz, szkoda tylko, że jest jedna możliwość uwzględniona. No ale z drugiej strony jakby wszystko miało być uwzględnione to książka byłaby 3x taka gruba jaka jest teraz. 

   Nie ma co się specjalnie nad książką rozpisywać. Jeżeli chodzi o mnie to bardzo polecam ją osobom, które mają wiedzę gramatyczną w miarę poukładaną w głowie i potrzebują doszlifowania, ponieważ jako samouk, który dopiero wchodzi w świat "advanced grammar" może szybko się zniechęcić, ponieważ niektóre przykłady wymagają naprawdę szczegółowej znajomości. Książka wpadła mi w ręce przez przypadek i w sumie cieszę się, spędziłem przez święta miły czas z nią i nie żałuje.

   Sprawdziłem w sieci, że jest także druga część na poziomie C1 oraz trzecia na C1/C2, myślę, że niedługo przyjrzę się im bliżej. Książka sama w sobie kosztuje około 30zł, nie jest to duży wydatek jak na taką ilość ćwiczeń a pamiętajmy, że teorię, przynajmniej na takim poziomie mamy za darmo w internecie!


Ocena: 8/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz