piątek, 4 stycznia 2013

Francuski: Kurs Podstawowy [Edgard] - Recenzja

          Język francuski jest niewątpliwie pięknym językiem. Jest to język miłości, mody, kultury itp. Nic dziwnego więc, że wielu na świecie chce się go nauczyć. W Polsce według danych jakąkolwiek znajomość tego języka wyraża 3% ludności, natomiast na poziomie zaawansowanym znajomość jest na pewno poniżej 0,7%. Jeżeli szukamy jakiejś propozycji do nauki, tak aby dojść do poziomu A2 to zapraszam do recenzji w/w książki.       Książki to dużo powiedziane, ponieważ jest to książeczka, niewielkich rozmiarów, do której dołączone są 2 płyty CD, dodatkowo możemy dostać płytę z programem do szlifowania języka. Książeczka posiada 168 stron, na płytach mamy 146 minut nagrań lektorów. Bardzo fajnie sprawdza się ona w podróży, czy to w pociągu, samochodzie czy chociażby w samolocie.

      W tejże produkcji książeczka podzielona jest na dwie części, na część gramatyczną, oczywiście są to podstawy kompletne oraz lekcje, każda na inny temat ze słówkami. Akurat słownictwo jest bardzo dobrze dobrane, są to prawdziwe podstawy i ktoś po nauce ich będzie w stanie powiedzieć kilka słów na podstawowe tematy.Lekcje są takie jak: podróże, rodzina, przedstawienie siebie, po prostu standardowo i bardzo dobrze, poziom A2 to same podstawy i niech tak zostanie!

Warto wspomnieć, że lektorzy, którzy są obecni na płycie są na bardzo wysokim poziomie, Edgardowi można wiele zarzucić ale akurat jeżeli chodzi o lektorów to nie miałem nigdy większych zastrzeżeń. Fonetycznie brzmią oni bardzo przyjemnie, na wielu nagraniach są native speakerzy bądź wieloletni nauczyciele fonetyki francuskiej, warto osłuchiwać się, fonetyka francuska przynajmniej na początku jest bardzo trudna i gdy ktoś kto nie zna języka może słyszeć jedynie bełkot.

Jeżeli chodzi natomiast o gramatykę to wiedza w książce jest bardzo ograniczona, na szczęście jest strona jak http://www.francuski.ang.pl/ skąd każdy może gramatykę podciągnąć do poziomu B2/C1, więc z tym nie ma problemu, natomiast z tego co zauważyłem to ta strona sama w sobie jest własnością Edgarda.


Za książkę zapłacić będziemy musieli około 30zł, jest to standardowa cena jak na książki tego wydawnictwa. Szczerze to za taką kwotę można nabyć o wiele lepsze produkcje, może nie tyle lepsze co obszerniejsze, bo tak naprawdę lekko ponad 2H nagrań oraz malutka książeczka to trochę mało jak na taką kwotę, chociaż jeżeli ktoś lubi uczyć się z Edgardem to nie pożałuje, sama w sobie książka zła nie jest, szczególnie, że braki możemy uzupełnić wiedzą w internecie.


Ocena: 6/10

2 komentarze:

  1. Na francuski.ang.pl gramy do B2/C1 na pewno nie podciągniemy. Góra koniec B1 i może wstęp do B2.
    B2/C1 to sa już zawiłości, których tam na 100% nie ma. Ale tak czy inaczej dobrze, że jakieś strony w ogóle istnieją.
    Edgard ok, ale szkoda, że nie ma do francuskiego (i innych języków) tak samo rozbudowanej oferty jak do angielskiego. No i z Edgarem nauka się kończy gdzieś tak właśnie na B1. Fakt, pewnie są książki, które są oznaczone wyższym poziomem, ale umówmy się, że to nie są książki, dzięki którym się ten poziom osiągnie :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Myślę, że do B2 spokojnie wystarczy, aczkolwiek oczywiście najlepiej mieć jakąś porządną książkę do gramatyki, bo co internetowe to internetowe aczkolwiek francuski.ang.pl może stanowić dobrą podstawę, szczególnie, że jest wszystko po polsku wytłumaczone. Niestety ciężko o polskojęzyczne publikacje na wyższe poziomy z francuskiego, oczywiście, że o ile napisane jest, że C1 to nie znaczy, że pełne C1 ale to już inna kwestia.

    OdpowiedzUsuń